تعمیر و نگهداری

چگونه مشکل گرفتگی جاروبرقی را برطرف کنیم؟

جاروبرقی یکی از ابزارهای نظافتی است که تقریبا در هر خانه‌ای وجود دارد. تصور تمیز کردن خانه بدون استفاده از جارو برقی دشوار است اما اگر این دستگاه از قدرت مکش کافی برخوردار نباشد آلودگی را بر روی فرش و موکت بر جای گذاشته و بدتر از آن باعث انتشار گرد و غبار و ذرات ریز آلرژی‌زا در هوا می‌شود. در بسیاری از موارد دلیل افت قدرت مکش جاروبرقی گرفتگی یا به عبارت ساده‌تر گیر کردن اجسام در بخشی از دستگاه است. خوشبختانه، اکثر دستگاه‌های جاروبرقی به شیوه‌ای طراحی و تولید شده‌اند که رفع مشکل گرفتگی در آنها به سادگی امکان‌پذیر است.
برای ارزیابی قدرت مکش دستگاه کافی است نازل یا سر لوله جاروبرقی را روی کف دست خود فشار دهید. با این روش ساده به راحتی می‌توان مکش دستگاه را ارزیابی کنید. اگر حس می‌کنید مکش دستگاه ضعیف است احتمالا مشکل گرفتگی وجود دارد.

مراحل رفع گرفتگی جاروبرقی

برای رفع مشکل گرفتگی دستگاه و بازیابی قدرت مکش آن مراحل زیر را انجام دهید:

۱- جدا کردن جاروبرقی از برق

دو شاخه جاروبرقی را از پریز برق خارج کنید. کار کردن با دستگاه در شرایطی که همچنان به برق متصل است ممکن است باعث برق گرفتگی شما شود.

 

 

 

 

۲- تشخیص محل گرفتگی

 
 • برای آنکه بفهمید گرفتگی در کفی پارویی است یا نه آن را برگردانید و به صورت چشمی به دقت بررسی کنید.
 • برای بررسی گرفتگی در خرطومی، خرطومی را از دستگاه جدا کنید و آن را بصورت عمودی در دست بگیرید. جسم کوچکی مثل یک مهره داخل خرطومی بیاندازید. اگر این جسم از خرطومی عبور کرده و روی زمین افتاد، خرطومی دچار گرفتگی نیست در غیر این صورت مشکل در همین بخش است.
 • برای تشخیص گرفتگی در محفظه مکش بهتر است از دستکش استفاده کرده و انگشت خود را وارد دهانه مکش جاروبرقی (محل اتصال خرطومی به بدنه) کنید. معمولا گرفتگی در این بخش اتفاق می‌افتد.

 

۳- رفع گرفتگی

 • برای رفع گرفتگی در کفی پارویی، آن را به سمت خود بچرخانید و به داخل آن نگاه کنید. از انگشت خود یا یک ابزار باریک مثل پیچ گوشتی استفاده کنید. استفاده از ابزارهای نوک تیز مثل چاقو برای انجام این کار مناسب نیست.
 • برای خارج کردن گرفتگی از خرطومی جاروبرقی ، یک سر آن را داخل سطل زباله قرار دهید و دسته باریک تی یا جارو را از انتهای دیگر وارد خرطومی کرده و به آرامی رو به جلو حرکت دهید تا گرفتگی را خارج کند.
 • اگر گرفتگی در محفظه جاروبرقی یا پاکت است برای لمس گرفتگی از انگشت خود استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید آن را خارج نمایید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز از یک ابزار کوچک مثل لوله باز کن صنعتی استفاده کنید. اگر دستگاه شما دارای پاکت است. آن را خارج کرده و اگر چیزی به آن آویزان است آن را به صورت دستی جدا کرده یا پاکت را تعویض کنید.
 • آلوده بودن و گرفتگی فیلتر جاروبرقی نیز می‌تواند عامل افت قدرت مکش دستگاه باشد. برای رفع گرفتگی در این بخش فیلتر را برداشته در فضای آزاد و خارج از خانه به آن به آرامی ضربه بزنید تا گرد و غبار از آن جدا شود. اگر گرفتگی منافذ همچنان وجود دارد باید فیلتر را تعویض کنید. از شستن فیلتر مگر بر اساس دستورالعمل تولیدکننده خودداری کنید.

 

۴- تست مکش

بخش های مختلف جاروبرقی را بهم متصل کرده و دستگاه را روشن کنید و دوباره تست مکش را انجام دهید. اگر مطمئن هستید که دیگر مشکل گرفتگی وجود ندارد اما همچنان قدرت مکش ضعیف است باید به تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید.

نکات مهم در رفع گرفتگی جاروبرقی

گرفتگی جاروبرقی
 • اگر به راحتی نمی‌توانید گرفتگی را خارج کنید برای انجام آن بیش از حد تلاش نکنید. این امر می‌تواند به آسیب دیدگی دستگاه شما منجر شده و موجب اتلاف وقت و هزینه بیشتر شود.
 • بخش‌های مختلف جاروبرقی باید به راحتی از هم جدا شوند. اگر مجبور به کشیدن یا چرخاندن بخشی با نیروی بیش از حد معمول هستید، ممکن است باعث شکستن یا پارگی آن شوید. بنابراین هر گاه احساس کردید در حال وارد کردن نیروی زیاد هستید بلافاصله دست نگه دارید زیرا احتمالا به شیوه‌ای نادرست در حال انجام کار می‌باشید و باید روش خود را عوض کنید.
 • فراموش نکنید که گرفتگی ممکن است شیء گرانقیمت باشد مثلا حلقه ازدواج شما! بنابراین پیش از دور ریختن آن، بررسی‌های لازم را انجام دهید.
 •  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 13 =