کاربرد ابزار نظافت در اماکن مذهبی

استفاده از ابزار نظافت در اماکن مذهبی

اماکن مذهبی شامل فضاهای متنوعی می شوند که در هر مکان این فضاها شرایط خاص خود را داشته و می بایست با توجه به شرایط خاص با آن رفتار شود. مسجد ها، حسینیه ها، امامزاده ها و حرم های امامان همگی از انواع اماکن مذهبی هستند که شرایط جداگانه ای دارند. نکته ای که در رابطه با همه اماکن مذهبی مشترک است،‌ تردد بالا و وجود آلودگی های سطحی است. به منظور مدیریت امور نظافت که از مهم ترین نکات در مدیریت اماکن مذهبی می باشد، می بایست شیوه های مناسب استفاده از ابزار نظافت دستی تخصصی در هر مکانی را در نظر داشت. در ادامه انواع ابزار نظافت و کاربرد آن در اماکن مذهبی تشریح می شود.

ابزار نظافت و گردگیری دستی

از بهترین و کاربردی ترین انواع تجهیزات نظافت می توان به ابزار دستی و گردگیری اشاره کرد. در اماکن مذهبی وجود گرد و خاک در سطوح داخلی امامزاده ها و حرم ها، موجب کاهش بهداشت و کاهش زیبایی بصری محیط خواهد شد و بهتر است به طور منظم با نظافت سطوح داخلی، همواره این اماکن را پاکیزه نگاه داشت. تنظیف های گردگیری،‌ سطل زباله های کاربردی دیواری، نشانگر محل نظافت،‌ تنظیف های مخصوص شیشه و سطوح صیقلی همگی از کاربردی ترین تجهیزات نظافت دستی می باشند.

انبر جابجایی و جمع آوری

خادمین در اماکن مذهبی می توانند با استفاده از انبر های تخصصی جمع آوری و حمل اشیا و زباله ها،‌ به سادگی و بدون صرف انرژی زیاد هرگونه شی اضافی بر روی سطوح هموار و ناهموار در مساجد، امامزاده ها و حرم ها را جمع آوری کنند. استفاده مداوم از انبر جمع آوری مستلزم بهره مندی انبر از کیفیت کافی می باشد؛ در غیر این صورت ممکن است اهرم های نگهداری زباله و اشیا به سادگی و در زمانی کوتاه آسیب ببینند و دیگر امکان نگهداری اشیا را نداشته باشند.

تی های کاربردی

از رایج ترین ابزار های نظافتی در اماکن مذهبی، تی می باشد؛ اما می بایست در نظر داشت که از هر مدل از این تی ها به طور مناسب و با بهترین کاربرد استفاده کرد. با توجه به ویژگی های متفاوت در سطوح اماکن مذهبی و با در نظر داشتن شرایط این سطوح، می توان تی مناسب انتخاب نمود. یکی از کاربردی ترین تی ها در اماکنی با سطوح وسیع، تی های V شکل می باشد که به صورت اهرمی و V مانند امکان باز و بسته شدن و کفشویی را دارند.

ترولی

یکی از کلیدی ترین تجهیزات نظافت دستی در اماکن مذهبی با سطوح گسترده و بخش هایی با دسترسی دشوار، ترولی های نظافتی و حمل می باشد. ترولی ها در دو مدل ارائه می شوند که مدل اول به منظور شستشوی کامل سطوح می باشد که دارای مخزن های آب و محفظه خشک کردن تی و بخش های مناسب نگهداری دیگر ابزار نظافت مانند انبر جمع آوری زباله می باشد و مدل دوم مخصوص حمل می باشد. از ترولی حمل می توان به منظور جمع آوری و انتقال زباله ها استفاده کرد.

خاک انداز درپوش دار

از مسائلی که مهم است در حرم ها، امامزاده ها و دیگر اماکن مذهبی رعایت شود، جلوگیری از پخش آلودگی و نفوذ مجدد گرد و خاک حین نظافت به هواست. در زمان جاروب کردن سطوح نمی توان به میزان کافی توجه در عدم پخش آلودگی داشت؛ اما می توان با استفاده از خاک انداز هایی که محفظه مناسبی دارند و درپوش حرفه ای در ساختار آن ها وجود دارد، از پخش مجدد آلودگی در هوا و ریختن زباله بر روی زمین از داخل خاک انداز جلوگیری کرد.

جارو دسته بلند

به منظور جاروب و نظافت سطوح گسترده و وسیع، اولین مدل از ابزار نظافت که به ذهن می رسد، جارو های دسته بلند با الیاف تخصصی می باشد. با بهره گیری از جارو های دسته دار در مدل های حرفه ای با طراحی ارگونومیک می توان امکان نظافت سطوح وسیع با دسترسی دشوار را فراهم کرد، بدون اینکه در دراز مدت به بافت های الیاف جارو آسیب برسد.

به این پست چند امتیاز میدین؟
5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
حساب کاربری من
0 علاقه مندی ها
فروشگاه