چگونه دستگاه جاروبرقی خود را تمیز کنیم؟

جاروبرقی یکی از دستگاه های مکانیزه و کاربردی در منازل می باشد. توان بالای این دستگاه ها در نظافت و جمع آوری موثر آلاینده های ریز و درشت موجب محبوبیت این دستگاه ها در بین کاربران گردیده است. اگرچه هدف از طراحی وتولید این دستگاه ها جمع آوریو حذف آلاینده ها از محیط زندگی می باشد، اما دستگاه های جاروبرقی نیز همانند دیگر تجهیزات و دستگاه ها به منظور افزایش عمر مفید و همچنین بهینه سازی عملکرد دستگاه، نیازمند رسیدگی و مراقبت می باشند. از جمله اقدامات اساسی برای نگهداری و مراقبت از دستگاه می توان به نظافت خود دستگاه جاروبرقی اشاره نمود. اگرچه استفاده از د ستگاه جاروبرقی برای جمع آوری آلاینده ها می تواند مفرح باشد اما نظافت خود دستگاه ها فرآیندی فرح بخش تر از نظافت است و با توجه به نقش موثر آن در افزایش عمر مفید دستگاه جاروبرقی باید در دوره هایی با توالی چند ماهه انجام گیرد.

 

اهمیت تمیز نمودن دستگاه جاروبرقی

با توجه به اینکه وظیفه اصلی دستگاه جاروبرقی جمع آوری و حذف آلاینده ها می باشد. این دستگاه ها در تماس مستقیم با انواع آلاینده ها قرار دارند. ماندگاری آلاینده ها و ذرات ریز گرد و غبار در بین شیار ها و محفظه های دستگاه جاروبرقی ضمن مختل نمودن عملکرد دستگاه می تواند موجب انتشار بوی نامطبوع در محیط گردد. از این رو به منظور حفظ عملکرد بهینه دستگاه، افزایش عمر مفید دستگاه و همچین حفظ کیفیت هوای پیرامون و ممانعت از انتشار عوامل آلرژی زا و بیماری زا، تمیز نمودن دستگاه امری ضروری می باشد.

اقدامات اولیه پیش از نظافت جاروبرقی

پیش از شروع به نظافت دستگاه جاروبرقی رعایت نکات زیر ضروری می باشد:
1-با توجه به اینکه عملیات نظافت جاروبرقی با حجم بالایی از خاک همراه می باشد، عملیات نظافت را در فضاب باز انجام دهید.
2-پیش از شروع به نظافت از عدم اتصال دستگاه جاروبرقی به پریز برق مطمئن شوید.
3- به نکات ضروری و مهم اشاره شده در دفترچه راهنمای دستگاه توجه شود.

تجهیزات مورد نیاز برای تمیز نمودن دستگاه جاروبرقی

از جمله تجهیزات مورد نیاز برای شستشو و نظافت جاروبرقی می توان به یک جفت دستکش برای محافظت از دست ها، آب، صابون، کیسه زباله، قیچی، دستمال غبار گیر و فرچه تمیز کننده اشاره نمود.

نظافت دستگاه مکنده

بسیاری از دستگاه های مکنده مجهز به فیلتر می باشند. با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه جارو برقی می توان از محل قرار گیری دقیق فیلتر دستگاه مطلع شد. اولین گام در نظافت دستگاه جاروبرقی نظافت، فیلتر دستگاه می باشد. نظافت فیلتر دستگاه جاروبرقی از اهیمت ویژه ای برخوردار است چرا که فیلتر دستگاه اصلی ترین مانع در برابر خروج ذرات ریز گرد و غبار و عوامل آلرژی زا از داخل مخزن دستگاه می باشد. اغلب دستگاه های جاروبرقی مجهز به فیلتر های قابل شستشو هستند. در صورتی که فیلتر دستگاه غیر قابل شستشو باشد، توصیه می شود، فیلتر دستگاه را با یک فیلتر نو جایگزین نمایید. در مورد فیلتر های قابل شستشو، ابتدا فیلتر را زا جایگاه خارج نموده و آن را بتکانید. سپس برای چند دقیق آن را در زیر جریان آب سرد قرار دهید تا تمامی ذرات محبوس شده در داخل خلل و فرج فیلتر از آن خارج شوند. پس آن حداقل یه مدت 24 ساعت زمان دهید تا فیلتر کاملا خشک شود.

مرحله بعدی نظافت مخزن دستگاه می باشد. البته در مواردی که دستگاه مجهز به کیسه می باشد نیازی به نظافت مخزن نبوده و تنها تعویض دوره ای کیسه امری لازم و ضروری می باشد. در نهایت در صورت وجود گرد و غبار در بخش محفظه کیسه می توان آلاینده ها را با استفاده از دستمال مرطوب جمع آوری نمود. در مواردی که دستگاه از نوع سطلی می باشد، ابتدا آلاینده های موجودر در مخزن دستگاه را در داخل کیسه زباله خالی نموده و پس از آن طبق دستورلعمل بیان شده در دفترچه راهنما، مخزن دستگاه را جدا نمایید. مخزن دستگاه را در محلول آب گرم و صابون قرار داده و در نهایت با استفاده از فرچه تمامی بخش های آن را شستشو دهید. پس از آب کشی به منظور ممانعت از نفوذ رطوبت به داخل دستگاه مکنده، اجازه دهید تا مخزن کاملا خشک شود.

در نهایت با توجه به اینکه مخزن دستگاه جدا شده است، می توان با استفاده از فرچه بخش های داخلی دستگاه جاروبرقی را نظافت نموده و گرد و غبار انباشته در این بخش ها را حذف نمود. قسمت بعدی دستگاه که نیازمند نظافت می باشد، پارویی دستگاه جاروبرقی است. با توجه به ساختار این بخش حجم زیادی از مو و پرز در بین الیاف برس های پارویی گیر کرده و در نتیجه عملکرد پارویی دستگاه را مختل می نماید. برای تمیز نمودن این بخش ها به راحتی می توان مو الیاف گرده خورده را با قیچی جدا نموده و عملکرد پارویی را بهبود بخشید. تجهیزات جانبی دستگاه جاروبرقی همانند نازل های متنوعی که به منظور دسترسی راح تر به بخش های دور از دسترس همراه با دستگاه ارائه می شوند نیز نیازمند شستشو و نظافت می باشد . به منظور تمیز نمودن این بخش ها به راحتی می توان آنها را در داخل محلول آب گرم و صابون شناور نمود و در نهایت، پس از اب کشی و خشک شدن مجدد مورد استفاده قرار داد.

به این پست چند امتیاز میدین؟
5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
حساب کاربری من
0 علاقه مندی ها
فروشگاه