متن دلخواه شما اینجا ...

روش های مراقبت و نگهداری کارواش خانگی

مراقبت و نگهداری کارواش خانگی

واترجت صنعتی یکی از تجهیزات نظافتی پر کاربرد در محیط های مختلف صنعتی، تجاری و خانگی است. دستگاه کارواش در امور خانگی مانند شستشوی سطوح کف و نمای ساختمان، شستشو و نظافت خودرو و در مدل های تجاری و صنعتی واترجت با فشار آب بالاتر جهت زنگ بری، لکه بری، تخریب بتن و سایر موارد کاربری دارد. این دستگاه با استفاده از فشار بالای آب، شستشو و نظافت را به راحتی و با کمترین میزان مصرف آب انجام میدهد. جهت افزایش عمر دستگاه و حفظ ایمنی در عملکرد واترجت، بایستی به صورت صحیح و ایمن نگهداری و سرویس شود. نگهداری و مراقبت منظم بعد از هر بار استفاده از دستگاه و در بازه های زمانی مشخص افزایش کارایی آن راه به همراه دارد.

اهمیت بازبینی کارواش خانگی و نگهداری از آن

بازبینی، سرویس و نگهداری از دستگاه کارواش شامل مراقبت از بخش های مختلف آن یعنی موتور، پمپ، شلنگ و اتصالات می شود. لازم است بعضی از این بازبینی ها قبل از شروع کار با دستگاه، بعضی پس از پایان استفاده از آن و بعضی دیگر برای نگهداری از آن به صورت دوره ای انجام شوند. رعایت این موارد باعث میشود کارایی و کیفیت کار دستگاه در طولانی مدت افت نداشته باشد. مانند هر وسیله دیگری، واترجت هم اگر در محل مناسب نگهداری نشود و یا توجه کافی به اصول نگهداری آن صورت نگیرد، احتمال خرابی آن بالا میرود. این عدم مراقبت صحیح، منجر به افزایش هزینه های ناشی از تعمیر یا تعویض دستگاه میشود. بنابراین توجه به برخی نکات و اصول در مراقبت از واترجت سبب کاهش هزینه های نگهداری و همچنین افزایش کارایی و بازدهی دستگاه می گردد.

بررسی های لازم قبل از استفاده

انجام این بررسی ها قبل از استفاده از دستگاه، باعث اطمینان از کارکرد درست و بی نقص دیستگاه و افزایش ایمنی در هنگام استفاده از کارواش میشود. بازبینی ظاهری دستگاه شامل بررسی نشتی روغن، نشتی سوخت در مدل های فسیلی و نشتی آب از جمله این امور می باشد. در مدل های دیزلی و بنزینی و واترجت های دارای گرم کن دیزلی، سوخت مخزن قبل از شروع عملیات شستشو باید بررسی شود. از اقدامات دیگر در بررسی واترجت، بررسی سطح روغن پمپ واترجت، فیلتر آب ورودی، شلنگ فشار قوی و فیلتر هوا می باشد.

کلیه این اقدامات طبق دستورالعمل سازنده و بطور صحیح بایستی انجام گیرد. با نگهداری صحیح از پمپ، عملکرد موتور بهتر و موثر تر خواهد بود. وجود برش ها یا ترک های احتمالی بر روی شلنگ نیز موجب اتلاف آب و کاهش کارایی دستگاه می شود. بنابراین هریک از این بررسی ها در جهت استفاده ایمن و به صرفه از واترجت ضرورت دارد. مخزن و اتصالات مربوط به آن مورد دیگری است که حتما باید قبل از شروع کار بررسی شوند. دقت داشته باشید که خالی کار کردن پمپ بعد از چند دقیقه می تواند منجر به سوختن آن شود.

نگهداری از واترجت بعد از کار با دستگاه

زمانیکه کار با دستگاه کارواش به پایان رسید، انجام اقداماتی که در ادامه ذکر میشوند، باعث افزایش کارایی، طول عمر قطعات و در نهایت خود دستگاه میشود. حتما بعد از خاموش کردن دستگاه، جریان آب ورودی به دستگاه را قطع و آب داخل لنس را تخلیه کنید. آب باقیمانده در داخل مخزن بهتر است در هر فصلی تخلیه شود تا از خوردگی یا آسیب پمپ جلوگیری گردد. اگر در آب و هوای سرد از دستگاه استفاده میکنید، برای جلوگیری از یخ زدن دستگاه، مخزن آب را بعد از پایان کار خالی کنید.

در صورت عدم استفاده از کارواش به مدت طولانی، در فصل زمستان از ضد یخ در مخزن آب استفاده گردد (البته بهتر است مخزن خالی شود). هوای سرد می تواند باعث یخ زدن آب داخل شلنگ فشار قوی شود و در نتیجه در عملیات اختلال ایجاد کند. بنابراین در فصل سرما بهتر است دستگاه در فضای سربسته و همراه با کاور نگهداری شود. دقت داشته باشید مهم است که بعد از استفاده دستگاه را در محیطی خشک و به دور از رطوبت، برف و باران نگهداری کنید.

بررسی های دوره ای منظم دستگاه کارواش خانگی

بعضی از امور جهت مراقبت و نگهداری کارواش ها باید در بازه های زمانی مشخص انجام شود. این بررسی ها در اغلب واترجت ها مشابه با یکدیگر می باشد. بررسی میزان روغن دستگاه و تعویض آن یکی از این امور است که بسته به دستورالعمل سازنده دستگاه به صورت هفتگی یا بعد از ۴۰ ساعت کاری بایستی انجام شود. توجه داشته باشید، در صورت تغییر رنگ روغن، حتما آنرا تعویض نمایید. در دستگاه هایی که دارای گرمکن آب هستند، رسوبات سولید و کربنات داخل مشعل باید سالیانه تمیز شوند. در این دستگاه یعنی واترجت صنعتی آب گرم، به صورت سالیانه نازل سوخت، فیلتر سوخت و شیر ها تمیز کنید. برخی از این بررسی ها امور تخصصی بوده و تعویض یا تعمیر آنها، باید توسط تکنسین های فنی انجام گیرند.

 

همانطور که خواندید بسیاری از این بررسی ها و مراقبت ها، صرفا انجام کار هایی ساده بوده و با صرف مدت زمان کوتاهی قابل انجام هستند. رعایت کردن همین نکات ساده در هنگام استفاده از کارواش میتواند کیفیت و کارایی درست این دستگاه را در طولانی مدت تضمین کند. این موارد، کاهش هزینه های نگهداری، تعمیرات و تعویض دستگاه نیز به دلیل کاهش خرابی ها را به دنبال دارد.

به این پست چند امتیاز میدین؟
5/5
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 13 =

سبد خرید
خانه
حساب کاربری من
0 لیست علاقه مندی ها
فروشگاه

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟