نظافت محل کار در یک چشم برهم زدن

نظافت محل کار

منابع انسانی و نیروی کار در هر مجموعه، اصلی ترین و مهم ترین سرمایه بشمار می آیند و همه ساله برنامه های متعددی با عنوان مدیریت سلامت کارکنان اداری در سازمان های مختلف طراحی و اجرا می گردد. بهینه سازی و فراهم نمودن محیط مناسب، توجه به ایمنی و سلامت کارکنان، ارتقا و حفظ سلامت روانی از جمله مواردی هستند که موجب افزایش تمرکز و راندمان کاری می گردند و همواره باید توسط کارفرمایان در هر سازمان و ارگانی مورد توجه قرار بگیرند. در راستای به وجود آوردن محیط مناسب اولین و شاید مهم ترین اقدام پرداختن به نظافت و بهداشت محیط کار است تا به این ترتیب سلامت کارکنان را تصمین نمود. نظافت محل کار در صورتی که به طور منظم صورت نپذیرد این مراکز را به محیطی برای انباشت و انتقال آلودگی از یک یک فرد به فرد دیگری تبدیل می نماید. به همین جهت در راستای رسیدن به بهترین کیفیت و کاهش زمان نظافت این مراکز که عموما از وسعت بالایی برخورداری هستند، استفاده از تجهیزات نظافت تخصصی بسیار مؤثر می باشند در ادامه به گام هایی اشاره خواهد شد که با در دستور کار قرار دادن آنها می توان نظافت محل کار را در یک چشم برهم زدن انجام داد.

۱- نظافت سطوح کف

به علت رفت و آمد همه روزه افراد در این مراکز، سطوح کف در معرض آلودگی های بسیاری قرار دارند و ممکن است جلا خود را در طول زمان از دست بدهند. به منظور نظافت هرچه سریع تر و آسان تر این سطوح استفاده از دستگاه اسکرابر با کارکرد کاملا مکانیزه می تواند بسیار کمک کننده باشد. این دستگاه در نوع دستی دارای ابعاد بسیار مناسب و قدرت مانورپذیری بالاییب وده و به راحتی می توان با وجود موانع متعدد موجود در دفاتر، سطوح کف را شست وشو داد. همچنین با استفاده از دستگاه پولیشر می توان سطوح کف را به طور دوره ای جلادهی کرده و درخشندگی را به محیط بازگرداند. در برخی ادارات و شرکت ها سطوح کف با موکت پوشیده شده اند در این صورت آلودگی های ریز و درشت به دام افتاده در الیاف موکت می تواند ظاهر نامناسبی به محیط ببخشد. با انتخاب یک جاروبرقی مناسب می تواند به شیوه ای کارآمد ذرات و گرد و غبار را جمع آوری نموده و محیط ایده آلی برای کارکنان فراهم آورد.

۲-  گردروبی سطوح

 پس از پرداختن به سطوح کف و کفپوش ها، حال نوبت به گردروبی از میز و صندلی ها و تمامی سطوحی است که امکان قرارگیری در معرض گرد و غبار هستند. به کمک ابزار نظافتی مناسب نظیر دستمال های تنظیف، گردگیر دستی، مواد شوینده پاک کننده و ضدعفونی کننده، ترولی های نظافتی می توان به شست وشو و گردگیری میز و صندلی ها، در و پنجره ها، شیشه ها، اپن آشپزخانه و پیشخوان کابینت ها و… پرداخت.

 

۳- نظافت سرویس های بهداشتی

 سرویس های بهداشتی به ویژه در مراکزی که با تعداد مراجعه کنندگان زیاد در طول روز روبه رو می باشند بستر مناسبی برای رشد و انتقال انواع مختلفی باکتری می باشد. نظافت این بخش ها باید همه روزه در دفعات متعدد صورت پذیرد تا سلامت کارکنان به مخاطره نیفتد. شست وشوی شیرآلات، روشویی، سطوح کف، دیوارها و تمامی آیینه ها و شیشه ها با استفاده از ابزار نظافتی مناسب نظیر تی های آنتی باکتریال، تی مخزن دار، سطل آبگیر، دستمال های تنظیف آنتی باکتریال، ترولی جمع آوری و حمل زباله، مواد شوینده تخصصی می تواند در رسیدن به این اهداف مؤثر باشد.

استفاده از تجهیزات رفاهی متنوع به منظور افزایش رفاه کارکنان

درکنار پرداختن به بهداشت و نظافت محل کار، همواره می توان با به کارگیری برخی تجهیزات رفاهی محیط ایده آل تری برای منابع انسانی ایجاد نمود، برای مثال در سرویس های بهداشتی می توان از تجهیزاتی نظیر صابون ریز و دست خشک کن های اتوماتیک بهره گرفت. استفاده از دستگاه واکس زن برقی در لابی و ورودی دفاتر، خوشبو کننده هوا در بخش های مختلف دفاتر از دیگر اقدامات در راستای افزایش حداکثری رفاه کارکنان در محیط کار می باشد.

به این پست چند امتیاز میدین؟
5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
حساب کاربری من
0 علاقه مندی ها
فروشگاه